Õppekomplektid koolidele: Sorteerides annad pakendile uue elu!

Õppekomplektid koolidele: Sorteerides annad pakendile uue elu!

plastik taaskastus riided materjal

 

Plastpudelitest tehakse spordisärgid ja elektroonikaplastist puidu imitatsiooniga mööbel. Kuidas täpsemalt? Koolidele saadetakse eluline füüsiliste näidistega õppekomplekt, mis seletab väga lihtsalt, mis saab meie ümber tekkivatest igapäevastest jäätmetest edasi.

Iga koolilaps saab katsuda kui pehme on helvestatud PET-pudelitest spetsiaalse masinaga rebitud polüesterkiud, millest tehakse patju, fliise, reklaamplakateid ja telke. Viljandis saavad tekstiilijäätmed pehmemööbli sisse. Mäos valmistatakse šampooni- ja ketšupipudelitest profiillaudu, mis on välimuselt puiduga äravahetamiseni sarnane, aga ei mädane, on ilmastikukindel ja hooldusevaba. Maardus sulatatakse kilekotid läbipaistvateks või värvilisteks graanulitest, mis on tooraine uue kile tootmiseks.

Täpse skeemina on joonistatud, kuidas suudab Eesti suurim sorteerimisjaam Maardus eraldada kõik materjalid liikide kaupa. Koolidesse jõudvates õppekomplektides on väikestes pakikestes erinevad materjalide vahetöötluse etapid graanulite, helveste, tükikeste ja valmistoodete näol. Õppekomplektid on koostanud suurim taaskasutusorganisatsioon Eesti Pakendiringlus koostöös Haridusministeeriumi üldharidusosakonnaga.

Kõige olulisem on pakendijäätmed, paberjäätmed, elektroonikajäätmed ning biojäätmed liigiti olmejäätmetest eraldi koguda. Ainult nii saab need tulemuslikult ringlusse suunata. Meeles tuleb pidada, et väärtuslikku olmeprügist ei eraldata ning see kas põletakse või ladustatakse kasutult prügimäel, kus lagunemisprotsessid saastavad õhku ja pinnast. Eesti Pakendiringlusel on üle 2000 avaliku pakendikonteineri, kuhu tuleb viia enda kodused klaas-, plast- ja kartongpakendijäätmed.

————–

Õppekomplekt asub e-Koolikott süsteemis nimega “Sorteerides annad pakendile uue elu”: https://e-koolikott.ee/material?id=7330

Vene keeles : https://e-koolikott.ee/portfolio?id=6222
Õppematerjalid kättesaadavad eesti ja vene keeles ka e-kooli ja Stuudium õppekeskkondades.

Vaata pilte SIIT

Tagasi