Pressiteade. Eesti Pakendiringlus: paljud ettevõtted, kes täna pakendiaruannet veel ei tee, peavad hakkama seda tegema 1. maist

Pressiteade. Eesti Pakendiringlus: paljud ettevõtted, kes täna pakendiaruannet veel ei tee, peavad hakkama seda tegema 1. maist

Pressiteade

6. märts 2023

Eesti Pakendiringlus: paljud ettevõtted, kes täna pakendiaruannet veel ei tee, peavad hakkama seda tegema 1. maist

13. veebruaril 2023 võttis riigikogu vastu valitsuse algatatud jäätmeseaduse, pakendiseaduse ja tubakaseaduse muutmise seaduse (665 SE), millega võeti üle ka ELi vastav direktiiv. Direktiiviga soodustatakse korduskasutust, vähendatakse prügistamist ning soovitakse suunata rohkem jäätmeid materjalina ringlusse. Määrus puudutab mh ettevõtteid, kes toovad pakendatud kaupa maale või majandustegevuse käigus pakendavad ja müüvad kaupa Eestis. 

Rohkem on olnud juttu seoses uue direktiivi ülevõtmisega ühekorra nõudest ja -pakenditest, joogikõrtest, vatitikkudest jmt, kuid uus seadus puudutab ka väga paljusid ettevõtteid, kellele rakendub 1. maist kohustus hakata esitama pakendiringluse aruannet. Direktiivi eesmärk on lisaks ühekordse plasti vähendamise saavutamisele ka see, et rohkem pakendeid jõuaks materjalina ringlusse.

„Kui varasemalt puudutas pakendiseadus suuremaid ettevõtteid, millega kohustati pakendiaruandlust tegema ettevõtteid, kes lasid turule pakendatud kaupa rohkem kui 100 kg plastpakendeid või 200 kg muust materjalist pakendeid aastas, siis alates maist peavad hakkama pakendiringluse aruannet esitama kõik e-poed, maaletoojad, hulgikaubandus, aga ka baarid-kohvikud ja restoranid, kes pakendavad ja müüvad toitu kaasa,“ sõnas Eesti Pakendiringlus OÜ juhatuse liige Alder Harkmann. „Kuna see direktiivi punkt ei ole nii teadvustatud, soovitame ettevõtetel asjaga kiirelt tegelema hakata, et teadmatusest mitte seadust rikkuda. Omalt poolt pakume tuge nii nõustamisel, aruandlusel, aga muidugi ka tagame, et pakendid ka kokku kogutud ja suuremas osas ringlusse võetud saavad.“

Lisaks maaletoojatele ja tootjatele on puudutatud ka väiksemad ärid, kellel kaubaks näiteks pakendatud toit, mida müüakse läbi Woldi, Boldi ja Fudy vmt rakenduse või veebipoes müüdavad ja kliendile saadetavad rõivaesemed, toidulisandid või mis iganes muud pakendatud kaubad.

Kui ettevõte esitab aruandluse Pakendiringlusele, tekib Pakendiringlusel kohustus keskmiselt 60% ulatuses pakendid kokku koguda ja ringlusse suunata. „Keskkonnaaspekt on äärmiselt oluline – kui ettevõte teadvustab, et ka tema pakendamisviisidel on mõju keskkonnale ning kitsamalt kogu ettevõtte tegevusele, väheneb loodetavasti ülepakendamine ning meie garanteerime omalt poolt, et pingutame, et pakendit turult kokku korjata ning ringlusse suunata,“ sõnas Harkmann ning täpsustas, et iga kilo, mis Pakendiringluses deklareeritakse, tuleb pakendiorganisatsioonil 60% ulatuses ka ringlusse suunata ja taaskasutada.

 

Eesti Pakendiringlus OÜ on pakendite taaskasutusorganisatsioon, mille eesmärgiks on luua ja hoida töös üleriigiline pakendite kogumisvõrk ning korraldada pakendijäätmete taaskasutamist sellises ulatuses, mis tagab Eesti Pakendiringlusele delegeeritud kohustuste täitmise.

Kontakt: Alder Harkmann, Eesti Pakendiringlus OÜ juhatuse liige

alder@pakendiringlus.ee, telefon +372 5561 641

Tagasi