Mida liigiti kogutud pakenditest teha saab?
Ka Eestis tegutseb mitmeid tootmisettevõtteid, mis kasutavad toorainena märkimisväärses ulatuses taaskasutusse suunatud pakendeid.
KLAASI taaskasutajatest on üks suurmaid Järvakandis tegutsev AS O-I Production Estonia (varasema nimega AS Järvakandi Klaas). Purustatud ning sorteeritud klaaspakendeid kasutatakse seal uute pudelite ja purkide valmistamiseks. Samuti Järvakandis asub Green Gravels OÜ, mis teeb klaasipurust kergkillustikku.
PABERI JA PAPI taaskasutuses on tegija Räpina Paberivabrik, kus kokku kogutud pakenditest ja vanapaberist valmistatakse kaubakaitse nurki ning muid tooteid. Räpina Paberivabrik on omas turusegmendis Skandinaavia suurim ettevõte. Liigiti kogutud paberit ja pappi viiakse toorainena ka Eestist välja tehastesse, kus see võetakse ringlusesse.
PLASTI ümbertöötlejaid on mitmeid. Näiteks Hiiumaal tegutsev Dagöplast teeb kasutatud plastikust kilekotte. Mäos asuv Neular aga toodab terrassilaudu, müratõkkeseinu, lillepotte ning mitmesuguseid aiatarvikuid. Lisaks tegutseb Eestis mitu plastijäätmetest graanuleid ja kiudmaterjale tootvat tehast, kes oma toodangu valdavalt ekspordivad.
JOOGIKARTONGI on samuti võimalik ringlusesse võtte – see viiakse Eestist välja. On tehased, kus joogikartongil leotatakse välja paber ning suunatakse ringlusesse, kuid Põhjamaades on ka tehased, kus purustatakse kogun pakend ning tehakse sellest ehitusplaate.
Näiteid, kuidas käituda pakenditega kodus ning nende ringlussevõtuvõimalustest:
- Kange alkoholi, vahuveini- ja veinipudelid, purgid, sealhulgas näiteks supi-, kapsa- jmt purgid – teha taara tühjaks ning viia klaasikonteinerisse. Pandimärgita klaaspakend viiakse konteinerist Sibelco klaasisortimistehasesse Järvakandis ning sealt ringlussevõtutehasesse, kus valmivad juba uued klaaspudelid ja -purgid või kergkillustik. Klaas on pea lõputult ümbersulatatav ja taaskasutatav materjal.
- Transpordikastid – enamik neist on tavaline papp, mis tähendab, et murra karp kokku ja pane paberi/papi konteinerisse. Nagu paberist ja papist ikka, saab ka neist teha uut paberit ja pappi.
- Mulliümbrikud – kui tellid palju veebipoodidest, saabub aeg-ajalt ka pakke mulliümbrikes. Mulliümbriku puhul on kõige mõistlikum eraldada paber ja mullikile teineteisest, kile läheb segapakendikonteinerisse, paber paberi/papi konteinerisse.
- Segamaterjalidest pakendid – kui sa ei ole kindel, mis materjalist on pakend või kui pakend koosneb mitmest eri materjalist, mida ei saa teineteisest eemaldada, pane pakend igal juhul segapakendikonteinerisse.
- Pitsakarbid – kui need ei ole väga rasvased, siis sobivad paberi/papi konteinerisse. Kui on väga mustad, pane pigem segaolmekonteinerisse.