Mida saab teha joogikartongist ehk nn tetrapakist?
Joogikartong – lihtsustatult öeldes tetrapakid või multipakid, on pakendiliik, milles valdavalt on piim, keefir, jogurt, mahlad või ka veinid. See pakendiliik väärtuslik, kuna seda saab kasutada uute toodete valmistamisel.
Joogikartongi taaskasutamine on oluline samm loodusressursside säästmiseks läbi jäätmetest uue toote tegemise. Joogikartongid koosnevad tavaliselt mitmest kihist: paberist (ca 70% pakendi koostisest), plastikust (ca 25% pakendi koostisest) ja valdavalt ka õhukesest alumiiniumkihist (ca 5% pakendi koostisest). Kuigi see materjalide kombinatsioon muudab need tugevaks ja lekkekindlaks, muudab see ka taaskasutamise keerulisemaks.
Õnneks on olemas lahendused ümbertöötluseks ning selliste pakendite segaolmejäätmetest eraldamine on kindlasti oluline ning tänuväärt liigutus.
Kuidas joogikartongist pakendid ringlusesse jõuavad?
1. Kodune sorteerimine
o Joogikartongi valdavalt pesema ei pea: näiteks piima, mahla, veinipakke pesema ei pea, oluline on et nad oleksid tühjad. Kui pakendi seintel on näiteks keefiri- või jogurtit, loputa pakend vähese veega.
o Joogikartongi teisele ringile suunamiseks oleks järgmiseks sammuks viia see pakendikonteinerisse.
2. Eeltöötlus
o Pakendikonteineri sisu liigub edasi sorteerimistehasesse, kus korjatakse sorteerimisliinilt välja erinevad materjali liigid ning pressitakse ümbertöötlusesse viimiseks kokku. Kui reka-koorem joogikartongi kokku koguneb, kutsutakse auto järele ning saadetakse edasi tehasesse.
3. Joogikartongi töödeldakse valdavalt kahte moodi.
o Paberitehastes – sinna jõudes pakendid esmalt hakitakse tükkideks, siis lisatakse tükkidele vett ning selle tulemusel leotub paberimass plastist ja alumiiniumist lahti. Plast ning alumiinium eemaldatakse segust ning järele jääb puhas, tugeva, pika kiuga paberimass. Kui mass on puhastatud, segatakse see võimalusel uue puidumassiga, et parandada paberi tugevust. Paberimass suunatakse paberimasinasse, kus see jaotatakse õhukeseks kihiks rullikutele. Liigne vesi eemaldatakse pressimise ja kuivatamise teel, et moodustuks tugev ja kuiv paber. Kuivatatud ja töödeldud paber rullitakse suurtele rullidele või lõigatakse sobivateks lehtedeks. Valmis paber saadetakse tootjatele, kes loovad sellest uusi pabertooteid – näiteks ajalehed, kirjatarbed või pappkastid.
o Ehitusmaterjalide tehased – valmistatakse ehitusplaate. Joogikartongid purustatakse väiksemateks tükkideks, et hõlbustada edasist töötlemist. Kogu pakendimass liigub edasi vormimisse ning pressitakse kõrge temperatuuri ja surve all, mis sulatab plastkihi ning seob kõik materjalid tugevaks plaadiks. Valmis plaadid lõigatakse sobivatesse mõõtmetesse vastavalt kasutaja vajadustele. See ehitusmaterjal sarnaneb puitlaastplaadile ning kasutusvõimalused on sarnased: seinaplaatide, vaheseinte ja mööbliplaatidena.
Ümbertöötlustehasesse saatmiseks valmis kogutud joogikartong
Joogikartongidest tehtud ehitusmaterjal.
Miks on joogikartongi taaskasutamine oluline?
· Ressursside säästmine: taaskasutades paberikiude väheneb vajadus uue puidumassi järele, mis aitab säilitada metsi.
· Energia kokkuhoid: taaskasutusprotsess nõuab vähem energiat võrreldes uute materjalide tootmisega.
· Prügilajäätmete vähendamine: kartongide taaskasutamine hoiab neid eemal prügilatest ja vähendab keskkonnareostust.
Tagasi