Sorteerimise vajadust ja teadlikkust tuleb tõsta juba lasteaias ja koolis!

Sorteerimise vajadust ja teadlikkust tuleb tõsta juba lasteaias ja koolis!

Eesti Pakendiringluses töötavad imelised inimesed, kes tulevad hea meelega koolidesse ja lasteaedadesse, et õpetada lastele sorteerimise põhialuseid!

See on Marija Kruglova – Eesti Pakendiringluse koolitaja ja logistik.

Pakendite sorteerimise õpetus täies hoos - koolitaja Marija

Ta alustas oma kooliturneed 2022. aasta septembris ning on läbi käinud pea 100 Tallinnas ning selle lähiümbruses asuvat haridusasutust.

„Kuna ma väga armastan töötada lastega ja saan sellest protsessist hästi palju rõõmu ja positiivset energiat, siis alati üritan anda oma parima – minu loengud ei ole igavad ja monotoonsed: meil on lastega palju lärmi, naeru, liikuvust ruumis, naeratamist, kallistamist, patsu andmisi ja sooja atmosfääri,“ võttis Marija lühidalt kokku oma loenguid lastele. „Õpetamis- ja õppimisprotsessis tuleb alati läheneda asjale originaalselt ning rääkida nii-öelda laste keeles: pakendeid tutvustades võrdlen näiteks klaasi- ja alumiiniumpurke surematute superkangelastega, sest nagu me kõik teame – klaas ja alumiinium on 100% ümbertöödeldav,“ ütles Marija.

„Meil on lastega avatud dialoog – püüan alati anda kõikidele väikestele uudishimulikele oraatoritele sõna ja kuulan alati ära ka nende tähtsat ekspertarvamust – just lapsi ära kuulates saame aru, kuidas õppeprotsessi neile oluliselt huvitavamaks teha.“

Kuidas Marija lastele sorteerimist õpetab?

Loengutes on mul kaasas sorteerimiskapp, mille sisse õpime läbi hariva mängu üheskoos pakendeid liigiti koguma. Mängu lõpuks on lastel selge, mis materjalist üks või teine pakend koosneb ning mis saab lõpuks sorteeritud pakenditega.

Kuidas lapsed teema vastu võtavad?

Sorteerimine võetakse vastu alati suure rõõmuga ja huviga ning tagasiside on alati olnud väga positiivne. Kuna tegemist on väga kaasava õppeprotsessiga, tunnevad lapsed alati rõõmu, et nad saavad midagi ise proovida, käsitseda, teha.

Ühed kõige tublimad ja õppeprotsessist enim huvitatud lapsed on HEV-lapsed (hariduslike erivajadustega lapsed). Minu silmis on nad kõige tavalisemad väikesed lapsed, kes vajavad natuke rohkem tähelepanu, järjepidevust ja kalli.

Pakendite sorteerimise õpetus ja sorteerimismäng lasteaias

Kui palju on lastel eelteadmisi ja mis on nende jaoks täiesti uus?

Eelteadmised on erinevad. Väga selgelt eristuvad teistest need lapsed, kelle kodudes on jäätmete sorteerimine tavapärane nähtus: nad aitavad oma eakaaslasi ning räägivad, miks peab jäätmeid liigiti koguma ning mis neist edasi saab.

Kui lastevanemad ei kogu kodus jäätmeid liigiti, siis on laste seas õpetamist muidugi rohkem, kuid loodetavasti lastele jagatud sorteerimisanumate kleebised aitavad ka lastevanemaid huvituda rohkem liigiti kogumisest ning leida kleebistele õige rakendus, alustamaks samm-sammult samuti jäätmete sorteerimisega.

Kuidas haridusasutused saaksid mind enda juurde kutsuda?

Tuleb lihtsalt Pakendiringlusega ühendust võtta ning koolituses kokku leppida! Minu kontaktid on samuti leitavad meie koduleheküljel. Teeme üheskoos Eesti jäätmevabaks ja ühiskonda keskkonnateadlikuks!

Tagasi